Geen aansluitstop voor Flevoland: gezamenlijke aanpak biedt perspectief

22 apr 2026

Dankzij een gezamenlijke aanpak van netbeheerders, provincies en het Rijk is het op dit moment mogelijk gebleken om een aansluitstop (kleinverbruikers) in Flevoland te voorkomen. Daarbij is steeds zorgvuldig gekeken hoe de beschikbare ruimte op het net verantwoord kan worden benut.

Netveiligheid staat voorop

De Provincie Flevoland heeft begrip voor de moeilijke keuzes die netbeheerders en het Rijk moeten maken om het elektriciteitsnet veilig en betrouwbaar te houden. De recente analyses laten zien dat de druk op het net in de FGU-regio (Flevoland, Gelderland en Utrecht) groot is en om zorgvuldige afwegingen vraagt.

Intensieve samenwerking werpt vruchten af

Flevoland is onder de indruk van de intensieve en constructieve samenwerking tussen de netbeheerders, het ministerie van Economische Zaken en Klimaat (EZK), de Autoriteit Consument & Markt (ACM) en de provincies. In korte tijd zijn alle mogelijke opties onderzocht en is gezamenlijk gezocht naar oplossingen die zowel recht doen aan netveiligheid als aan maatschappelijke belangen. 

Ruimte voor groei blijft noodzakelijk

Voor Flevoland is het van groot belang dat woningbouw, economische ontwikkeling en verduurzaming doorgang kunnen vinden. De provincie voelt hierin een duidelijke verantwoordelijkheid richting inwoners en ondernemers. Gedeputeerde Harold Hofstra: "Netveiligheid moet altijd vooropstaan. Tegelijk hebben wij als provincie de opdracht om ruimte te blijven bieden aan woningbouw en economische ontwikkeling. Het is goed dat we hierin gezamenlijk optrekken en oplossingen vinden die beide belangen dienen."

Blijven werken aan oplossingen

De huidige maatregelen bieden perspectief, maar zijn geen eindpunt. De situatie op het net blijft dynamisch en tekorten zijn nog steeds aanwezig. Flevoland blijft daarom samen met gemeenten, Gelderland, Utrecht, de netbeheerders en het Rijk werken aan regionale en bovenregionale oplossingen, met een combinatie van kortetermijnmaatregelen en structurele investeringen voor de langere termijn.